Inlämning: Small treasures
Temaauktion Small Treasures 4-13 februari, sista inlämning 2 februari.
Vi söker nu små föremål av hög kvalitet! I början av året kommer vi att hålla vår populära temaauktion ”Small Treasures” – en auktion dedikerad till de små, välarbetade föremål som väcker habegär, lust och fascination. Vi söker nu efter små skatter såsom miniatyrer, smycken, armbandsur och dosor.
Exempel på föremål vi är intresserade av inkluderar:
Smycken i guld och silver med ädelstenar och pärlor, armbandsur från märken som Omega, Rolex och Breitling, allmogedosor i trä och emaljerat silver, miniatyrer av Berndt Friberg och 1800-talsmålningar, bronser från Herman Bergmans gjuteri samt Wienerbronser, silverskatter som bägare, ljusstakar och små bägare.
Har du föremål du skulle vilja sälja på auktionen? Kontakta oss för en kostnadsfri värdering eller gör en enkel onlinevärdering via formuläret nedan.
Varmt välkomna!

Vid frågor, kontakta ansvarig värderare Desirée Hjelte Alexandersson
Telefon: +46 (0)8 29 33 34
E-post: Desiree@kolonn.se
Tidigare försäljnings höjdpunkter

SALT- OCH PEPPARSTRÖARE
Sterling, silver, Möss, klubbad för 4221 SEK.

FRANZ XAVER BERGMANN
Figurin, öppningsbar, Björn med Kvinna inuti, Wienerbrons, signerad Nam Greb, klubbad för 14 002 SEK.

CHRISTIAN HAMMER
Armring, guld, 18K, verksam i Stockholm, 1846-1886, klubbad för 23 048 SEK.
Jag vill göra en Onlinevärdering
Värdering : Small Treasures
För att vi skall kunna göra en så bra värdering som möjligt så ta gärna flera högupplösta bilder och skriv ner mått och skick på föremålen.
