Temaauktion: Vapen & Militaria

Datum 8 – 20 maj

Vår beredskap är god – påstår vi på Kolonn som stärker rikets försvar med vår skarpa temaauktion av vapen och militaria.

Blandningen av vackra blankvapen, underbara uniformer och skjutvapen kan få vilken fiende som helst att ta till flykten. Därefter laddar vi temats salutkanon och skjuter en salut för kung och fosterland med kulor av järn från 1700-talet. Temat innehåller även dekorativa kaskar, medaljer med historia samt intressant speciallitteratur om vapen och uniformsmärken, men även trevliga ämbetsmannavärjor och värjkäppar som förgyller vilken samling som helst.

Välkommen in att beskåda och bjuda på ett litet men representativt urval av vapen och militaria på Kolonn.