Temaauktion Rariteter

Auktion 7-18 december

Vår temaauktion Rariteter innehåller en handplockad samling unika föremål som sällan syns ute på marknaden. Så unika att de oftast ses på museer, i kyrkor eller hos en liten skara samlare som förstår sig på dess unika värde, oavsett om det handlar om kulturellt, historiskt eller ekonomiskt värde.

På auktionen finns Alfred Nobels resekoffert med både ägarpåskrift med etikett från Bazar au Voyage. Här finns även tre stycken engelska blyinfattade kyrkofönster, 1700/1800-tal, med motiv av kung David och änglar. Det finns även ett par gjutjärnskanoner från 1700-talet från Dr. Carl Kempes samling som stått vid Ekolsunds slott som en gång tillhörde Gustav III och ansågs vara hans favoritslott. Ett antal mycket välbevarade medeltida jordfynd i form av kärl och krus auktioneras ut liksom en motorcykel i originalutförande från Husqvarna av 1951 års modell. Utöver detta finns även även en blå Argentavas av Wilhelm Kåge och en sabeltaska från Skånska Husarregementet. En praktpjäs ur den moderna svenska möbelhistorien i form av ett hörnskåp som Carl Malmsten formgav för Nordiska Kompaniets Villautställning 1928 – ett propagandarbete i Swedish grace. Det finns ”Scoopman”, Sonys mycket lilla inspelningskasett, NT-kassetten, som hamnade i Guiness rekordbok 1994 som ”världens minsta digitala band” och även en spionkamera från 1938, tillverkad av lettiska Minox auktioneras ut. Det finns ett bord med Karl XVI Johans ägarstämpel, takpaneler från 1600-talet, och en rokokobyrå märkt Christian Linning och mycket mer.

KYRKFÖNSTER i färgat och blyinfattat glas föreställande en ängel, England 1700/1800-tal.