2023-10-25

Temaauktion: Kinesisk konst & konsthantverk

Temaauktion 25 oktober – 5 november

Med en mängd kostbara ting från Kina öppnar Kolonn porten till en säregen och helt unik värld, befolkad av kejsare, drakar, fenixfåglar och gudomar hämtade från religiösa föreställningar och myter, vars rötter förlorar sig i historiens gryning.

Även det fascinerande Kinesiska landskapet finns representerat i såväl klassisk underglasyrblå porslinsdekor som på rullmålningarnas dimhöljda vyer. Bland porslinet – det vita guldet från österlandet – finns allt från rituella vinofferbägare med proveniens i familjen Nordenstams samling till fat och tallrikar med ytterst sällsynt dekor och av hög kvalitet i utförandet. Den som samlar på skulptur av gudomliga väsen eller bara eftersträvar en internationell atmosfär i hemmet har att välja mellan flera verkligt dekorativa Buddhor och Guanyiner där ett par kommer ur Nils Nessims samling. Till det vackert dukade bordet erbjuder Kolonns stora kinesiska auktion ett par saltkar från Ekolsunds slott där monogramdekoren minner om ståtliga middagar hos Baron Alexander Seton. Den som föredrar att lära mer om det spännande området kinesisk keramik kan vidare göra det ur boken Chinese Art, vilken är signerad av självaste Kung Gustaf VI Adolf – en kunnig samlare på området.

Välkommen in till många olika små eller stora pärlor från det stora landet i öster.

2023-10-25