Temaauktion: Försommarkvalité

Datum 14 – 28 maj

Konst och konsthantverk av hög kvalitet i en effektfullt kurerad blandning är vad vi på Kolonn bjuder på i vår fina försommarkvalitet.

Inredningsintresserad eller samlare -oavsett finner man garanterat sin alldeles egen  favorit vare sig det är ett sengustavianskt miniatyrporträtt i guldram, ett pulpetskrin från Uppland eller en enstensring på 1,53 carat. Bland konsten utmärker sig auktionens clou vilket är ett nästan surrealistiskt landskap i olja av ingen mindre än Gösta Adrian Nilsson. En sirligt elegant ljuskrona av Stockholmstillverkning från det gustavianska tidevarvet eller en omfattande matservis från Meissen hör också höjdpunkterna till vid sidan av ett ovanligt astronomiskt verk, författat på 1600-talet av Bengt Hedraeus och två plåtmynt av koppar från Fredrik I:s tid. För den som är road av föremål med ursprung hos historiska familjer bjuder auktionen dessutom på adlig proveniens med en vacker silverbägare från ätten Sandelhielm och en stilren byrå från ätten Giertta.

Välkommen in på visning!