Temaauktion 11 – 22 oktober

Famille rose – Kolonns rosa tema med läckert dekorerat porslin från i huvudsak det gamla Kejserliga Kina formligen frossar i blommor och figurscener i rosa toner. Den rosa färgen kallades när den från europa kom till Kina under sent 1600-tal för den främmande färgen – yangcai. Färgen blev snart älskad i sin nya miljö och de skickliga kinesiska porslinsmålarna lät sina smidiga penslar löpa över porslinets ytor vilket resulterade i fantastiska ting. Deras fantasi och all symbolik som hör den kinesiska kulturskatten till blev en mycket tilltalande färgexplosion.

Temat innehåller porslinsföremål från Kejsar Yongzheng under 1700-talets början och fram till den Kinesiska republikens tid under 1900-talets första hälft. Bland porslinet finns såväl kompaniporslin med årstidsblommor, flodlandskap, monogramdekor och Double Peacocks samt mer ovanlig dekor av figural typ. Några praktfulla fat från den franska porslinstillverkaren Samson illustrerar även hur omtyckt famille rose var långt in på 1800-talet i vår egen del av världen.

Välkommen in till det rosa porslinets sagoskimrande värld.

Till slutpriser