Familjen Torhamn

Temaauktion 15 – 26 november

Torhamns – Gunnar, Ingegerd och Tina

Med en liten men naggande god samling konst av den begåvade familjen Torhamns hand erbjuder Kolonn varje konstintresserad något nytt att förvärva till den egna samlingen. Gunnar Torhamn 1894-1965 som var gift med konstnärskollegan Ingegerd, var både målare och skulptör. Eftersom han idag främst förknippas med offentlig konstutsmyckning är det särskilt trevligt att temat har en tecknad skiss till en tänkt men aldrig utförd utsmyckning för Stockholms stadshus. Bland övriga verk märks några oemotståndliga akvareller med antikiserande motiv från 1920-talet men även en trevlig oljemålning i det mindre formatet.

Ingegerd Torhamn 1898-1994 var än mer mångsidig och behärskade såväl måleri, skulptur och textilkonst. Av hennes hand märks främst några för henne mycket typiska oljemålningar med ett livligt spel av geometriska former i effektfulla färger. I övrigt representeras hennes stora talang av en rad tecknade verk av ornamental geometri men även av skisser som tydligt  visar hennes säkra konstnärskap. Via sonen Staffan länkades ytterligare en konstnär till familjen genom svärdottern Tina Torhamn 1947-2007 som var en för sin tid något av en banbrytande skulptör. Hennes bidrag till Kolonns tema är en mycket spännande betongskulptur med titeln Svårsmält som tillkomståret 1975 var utställd på Nationalmuseum. Välkommen!