Temaauktion: Curated by Kolonn

Datum 15 – 29 mars

På lätt knarrande gångjärn glider dörrarna upp på Johan Fürlohs pampiga senbarockskåp och avslöjar det intressanta innehållet i temat Curated by Kolonn.

Ur skåpets inre tittar Jenny Nyströms tomte fram från en alldeles underbar liten akvarell vid sidan av ett sällsynt vykort med reklam för Titanic och hennes systerfartyg. På hyllorna syns saltkar av porfyr på brännförgylld fot, en stor ask i blåvitt porslin från 1500-talets Kina ur Ambassadör Gustaf Wallenbergs samling. En skissbok från 1706 med vackra teckningar av rödkrita väcker lusten att bläddra samtidigt som två anteckningskladdar från Gustav VI Adolfs eget skrivblock, rörande Kennedymordet sätter historiens vingslag i rörelse. Ett urverk sätter även fart på en riktigt fin leksaksbil i plåt från tyskt 1920-tal vid sidan av ett annat mekaniskt underverk i form av Hasselblads ytterst sällsynta flygkamera från 1942. Till temats höjdpunkter hör givetvis också Gösta Adrian Nilssons effektfulla komposition som hänger sida vid sida med Zornetsningar och en stor akvarell av Johan Tirén med lekfullt vintermotiv.

Med allt detta och mycket mer hälsas vår kunder varmt välkomna till Kolonn och ett väl utvalt tema där det bland drygt 50 auktionsnummer finns åtskilligt att beskåda och förundras av.