2021-11-30

Julklappsauktion HT 21

Auktion 1 - 12 december

Har du svårt att bestämma vilka julklappar som ska hamna i julklappssäcken i år? Har du skrivit klart din egen önskelista än? Oavsett om du behöver hitta unika och fina julklappar till någon du håller kär eller om du vill fylla på din egen önskelista så kan vi hjälpa dig. Nu är det nämligen dags för vår stora julklappsauktion 2021.

Nu har vi närmare 130 utrop med utvalda föremål som du kan köpa på vår stora julklappsauktion. Vi lovar att du hittar något både till dig själv och till dina nära. Överraska med en julklapp som inte bara känns rätt för personerna i ditt liv utan också bidrar till en hållbar framtid och en klimatsmart julhandel.

Till slutpriser

Auktionen publiceras 1 december

Här är Kolonns önskelista :

1931361. OSTRONGAFFLAR, 12 st, silver, möjligen Hénin & Cie, Frankrike, sent 1800-tal. Utrop 4000kr

1952723. EINAR JOLIN. Vinterlandskap från Gausdal, Norge, akvarell med täckvitt, signerad, daterad Febr 1936. Utrop 5000kr

1976720. PLÅTSKYLT, ”Veedol”, 1900-talets mitt. Utrop 3000kr

1959855. NILS FOUGSTEDT. ”Pipvas”, försilvrat tenn, 2019, för Firma Svenskt Tenn, formgivningsår 1931. Utrop 1500kr

1979245. HENRIK STUNZ (BREMEN 1885- STOCKHOLM 1966). Olja på duk, Vinterlandskap, signerad H Stunz. Utrop 1500kr

1979007. STIG LINDBERG. Vas, stengods, Gustavsberg, signerad Studiohanden, 1964/1966. Utrop 15.000kr

1948765. ATELIER BORGILA. Collier, silver, Stockholm 1958. Utrop 2000kr

1987054. DALAHÄST, 1900-tal. Utrop 800kr

1984805. MÅRTEN ANDERSSON. Litografier, 4 st, ur ”Serenad”, signerade. Utrop 15.000kr

1976523. OSCAR GUNDLACH-PEDERSEN. Ring, silver och grön natursten troligen steatit, modell 51, för Georg Jensen efter 1945. Utrop 2000kr

1947267. ROLEX Cellini, armbandsur, manuell, cal. 1601, boett och spänne av 18K guld, 1900-talets andra hälft. Utrop 18.000kr

1982303. BERLOCKARMBAND, 18K guld, Bismarck-länk, Stockholm 1961. Utrop 6000kr

Till slutpriser