Julklappsauktion -22

Auktion 23 november – 4 december

På Kolonns julklappsauktion kan du hitta unika och fina julklappar både att ge bort och önska till dig själv. Nu startar  vår stora julklappsauktion med blandade föremål för alla smaker.

 Auktionen innehåller närmare 130 utrop med utvalda föremål i olika material, stora som små, antikt till samtida, prydnad eller funktion. Det finns allt från rariteter till mer folkliga favoriter; d.v.s. här finns något för alla.

Utvalda favoriter av Kolonns medarbetare

Anns favoriter

Kandelaber i mässing formgiven av Lars Holmström för Firma Lars Holmström, Arvika, 1920/30-tal.

Ask i etsat stål av Emil Olsson, Eskilstuna, 1920-tal.

Josefines favoriter

”Bränwin och Salt”skriven av William Lee, Stockholm P.A. Norstedt 1843.

.
Ett par servettringar av Wiwen Nilsson i sterlingsilver, Lund, 1943

Leos favoriter

 Vas/skulptur av emaljerad koppar, signerad Paolo di Ponti, Italien, daterad 1952.

Vas/skulptur av emaljerad koppar, signerad Paolo di Ponti, Italien

Kerstins favoriter

BRICKA, bemålad plåt, senempire, Bruanschweig Hof lackir fabrik, 1800-talets mitt.

Tre stycken ljusstakar ”Tulpan” i mässing, formgivna av Pierre Forsell av mässing, Skultuna, 1900-talets mitt.