Inlämning till temaauktion Small treasures

Auktion 15-26 februari

Sista inlämningsdag 10 feb

I februari kommer vi att ha vår temaauktion Small Treasures. En auktion för de små välarbetade föremålen som väcker habegär, lust och fascination.

Vi söker därför efter charmiga små föremål såsom miniatyrer, smycken, fickur, armbandsur och dosor.

Smycken
Utsökta arbete i guld och silver för herr och dam, med ädelstenar och pärlor

Figuriner
I porslin och glas från fabrikat som Gustavsberg, Meissen och Kosta Boda

Glas
Från barocken till och med idag i litet format

Armbandsur
Från fabrikat som Omega, Longines, TagHeur, Breitling och Rolex

Fashion
Scarves och bijouteri från modehus som Hermés, Chanel och Christian Dior

Miniatyrer
I keramik av Berndt Friberg eller miniatyrmålningar från 1800-talet

Brons
Från fabrikatörer som Herman Bergmans konstgjuteri och bemålade Wienerbronser

Silver
Bägare, ljusstakar, pokaler, smycken och fickur

Dosor
Både allmogedosor i trä ex. snushundar och fint arbetade i silver och emalj

Handarbete
Samiskt hantverk, dalahästar och orientaliska objekt som netsukes

Asiatiska föremål
Dekorationer i brons, jade, cloissonné och porslin

Små konstverk
Målningar i olja, akvarell och gouache

Värdering : Small Treasures

För att vi skall kunna göra en så bra värdering som möjligt så ta gärna flera högupplösta bilder och skriv ner mått och skick på föremålen.
  • Dra filer hit eller
    Max filstorlek: 1 GB.