Temaauktion Small treasures

Auktion 15 – 26 februari

Till slutpriser

Small treasures eller små dyrbarheter kan vara allt mellan himmel och jord vilket verkligen bevisas med Kolonns lustfyllt blandade tema av små antika ting.

Även materialen är många och blandade med allt från guld och silver till brons, emalj, glas, porslin och olika stenarter. Med temat vill Kolonn slå ett slag för det som är dyrbart ur såväl ett ekonomiskt som ett kulturhistoriskt perspektiv och med tyngdpunkten på det skönt och omsorgsfullt utformade föremålet. Vackra småsaker eller pretiosa kan man dessutom aldrig få för många av eller ens tröttna på. Lätta att samla på är de också då formatet gör att en hel samling behändigt kan rymmas på ett litet bord eller på en fönsterbänk.

Ovanligt många och högklassiga miniatyrporträtt från 1700- och 1800-talet bidrar dessutom till att konsten är väl representerad i temat små dyrbarheter. De små tingen har stått på såväl kungligt bord såsom saltkaren från Khedivens palats i Kairo som de söta små pärlbroderade bröllopsbanden från svenskt 1800-tal. Några högklassiga exempel på tidmätare kan också framhållas såsom ett exklusivt fickur av guld från Halda samt ett mycket elegant armbandsur från 1930-talet. Till vårens olika fester och inte minst bröllop finns inte mindre än fyra diadem att välja mellan – allt efter tycke och smak. Välkommen in att frossa i vår skattkista!