Temaauktion Nautika

Auktion 11-20 november

Frihetskänslan, det öppna havet eller den friska brisen – det finns många skäl till att liksom sjömannen i visan – älska havets våg.

Kolonns temaauktion Nautika med allt från en sjöduglig båt till saltstänkt konst och en niosvansad katt gör att du redan nu kan planera för båtlivet sommaren 2023. Eller bara inspireras till snygga nautiska inslag i heminredningen.

Christian Törnros

Utvalda favoriter från auktionen:

En sittgrupp skapad av block från en skonare, omkring 1900.

En sk. Lantaka, dvs en relingskanon i brons från Indonesien, 1700/1800-tal.

En dykarsko i läder och mässing från omkring 1900.

En broschyr över ”Motorfartygen Kungsholm och Gripsholm, Svenska Amerika Linien” från 1929, innehållande  interiörbeskrivningar i text och bild, Göteborgs Litografiska AB,

Charles Cottet, 1863-1925, Frankrike. Han var influerad av impressionismen och var med att grunda Société nationale des beaux-arts 1890 och är mest känd för sitt suggestiva landskapsmåleri.