Vi är ett litet sammansvetsat team som består av engagerade medarbetare. Vi arbetar med det vi brinner för allra mest; antikviteter och auktioner. Alla bidrar med unika erfarenheter och kunskaper som gemensamt bygger upp Kolonn. Tillsammans besitter vi kunskap inom en rad olika områden, allt från klassiska antikviteter, konst, design till klockor, smycken, antika vapen och leksaker.

Varje dag värderar, fotar och visar vi 100-tals föremål som klubbas på auktion. Vårt mål är att ge dig som kund bästa möjliga kundupplevelse och en variation av föremål där kvalitet är ledordet och inte priset.

Varmt välkommen att kontakta oss.

Värderare

Charlotte Elmér

VD, Gemmolog FGA

Charlotte har en masterexamen i Fine & Decorative Arts från Sotheby's Institute of Art och en FGA från The Gemmological Association of Great Britain. Tidigare arbetade hon bland annat på auktionshuset Bonhams i London. Hennes specialistområden är smycken och silver, framförallt från 1800-talet.

charlotte@kolonn.se

Desirée Alexandersson

Värderare

Desirée har en kandidatexamen i konstvetenskap från Södertörns Högskola. Tidigare arbetade hon på Myrorna. Hon är generalist och besitter en bred kunskap inom en rad olika områden.  Framförallt har hon ett specialintresse för klockor, smycken och silver.

desiree@kolonn.se

Gustav Cedergren

Värderare

Gustav är uppvuxen i antikbranschen. Han har en bred kunskapsgrund och är specialiserad på 1900-talets design och konsthantverk, speciellt jugend och belysning.

gustav@kolonn.se

Henrik Åberg

Värderare

Henrik har en magisterexamen i konstvetenskap från Uppsala Universitet.  Han har över 20 års erfarenhet från auktionsbranschen och arbetade tidigare på Bukowskis. Henrik är en av lärarna på Auctionet Academy där han undervisar i stilhistoria. Han har särskilt djup kunskap om möbler och konsthantverk från barocken till och med empiren.

henrik@kolonn.se

Pia Nylund

Värderare

En av medgrundarna till Kolonn. Pia drev tidigare antikaffär i Sundbyberg tillsammans med Thommy. Hon är specialiserad på klassiska antikviteter, böcker och allmoge.

pia@kolonn.se

Thommy Nylund

Värderare

En av medgrundarna till Kolonn. Drev tidigare antikaffär i Sundbyberg tillsammans med Pia. Thommy gör främst hemvärderingar och besitter en bred kunskap om antikviteter. Hans främsta intresse är möbler och konsthantverk från 1700-och 1800-talet samt orientaliska föremål.

thommy@kolonn.se

Lars Trumstedt

Värderare leksaker

En av medgrundarna till Kolonn. Arbetade tidigare på SEB. Idag är han pensionerad och arbetar med sitt stora intresse: leksaker och framförallt tåg.

Lars jobbar deltid och finns på plats enligt överenskommelse.

lars@kolonn.se

Foto och Kundtjänst

Kerstin Seman

Kundtjänst

Kerstin arbetade tidigare på SAS och flög jorden runt. Hon älskar auktioner och på sommaren hittar du henne ofta på bondauktioner och loppisar.

kerstin@kolonn.se

Josefine Dubois

Fotograf

Josefine har en kandidatexamen i konstvetenskap från Södertörns Högskola. Hon arbetade tidigare som researcher med tv-programmet Antikdeckarna.

josefine@kolonn.se

Kristine Bisa

Fotograf

Kristine har en lärarexamen i bild från Lettlands Universitet i Riga. Hon arbetade tidigare som grafisk designer och inredare.  Kristine ligger bakom de flesta av temabilderna som görs specifikt till våra temaauktioner.

kristine@kolonn.se