2021-05-31

En blomstrande auktionssommar med höga slutpriser

Värdering och inlämning

Äntligen är sommaren här – men vi stänger inte ner för det!

Vi har öppet för inlämning av föremål hela sommaren via tidsbokning.

Enklast bokar du en tid genom att ringa oss på 08 – 29 33 34 och välj ”Värdering”.

För att minimera smittorisken av Covid-19 för både personal och kunder rekommenderar vi att man först skickar bilder till oss och får en preliminär värdering av sina föremål innan inlämning.

En värdering kan du göra på flera sätt

Hembesök

Vi utför också kostnadsfria hembesök hela sommaren.

För att komma i kontakt med oss ang ett hembesök vänligen fyll i formuläret nedan eller ring oss på 08 – 29 33 34 och välj ”Hemvärdering”.

Hemvärdering och dödsbo

Kontakta oss gärna om ni är intresserade av ett hembesök eller behöver hjälp med hantering av dödsbo.

Några av de föremål som såldes till höga slutpriser förra sommaren

Allmoge

SKRIVSCHATULL, allmoge, 1700-tal.

Möbler

KERSTIN HÖRLIN HOLMQVIST. Soffa, “Lilla Paradiset”, Triva-serien, Nordiska Kompaniet.

Glas

EDWARD HALD. Vas, glas, fiskgraal, Orrefors, signerad.

Skulptur

VIKTOR MALMBERG (FINLAND, 1867-1936). Skulptur, snidat trä, signerad.

Smycken

KARMOSÉRING, 18K vitguld med diamanter ca 0,65 ctv enligt gravyr, Rune Thorell Stockholm 1991.

Silver

SALTKAR, ett par, sterling silver med blå glasinsats, George III, 1800-tal

Leksaker

SCHUCO “Tricky” Katt “Yes or No”, 1950-tal.

Speglar

SPEGEL, rokoko, 1700-tal.

Keramik

AXEL SALTO. Vas, stengods ,Den Kongelige Porcelainsfabrik, Köpenhamn, Danmark.

Konst

HANNE HERMANN. Olja på duk, abstrakt komposition, signerad à tergo.
2021-05-31