Let there be light

Så här års, när soltimmarna blir färre, behöver vi omge oss av ljus och glada intryck.

Som tur är så blir oftast antalet färgstarka föremål på auktion bara fler vid den här tiden på året.

Vi har valt ut ett fyrtiotal av dessa som vi tycker lyser upp lite extra i höstmörkret. Vi kan lova att du hittar något just för ditt personliga hem.

Några av våra favoriter är

– Lars Norrman som bjuder ett på sommarminne

– En brosch från Nordiska Kompaniet

– ”Vänskapsknuten” från Firma Svenskt Tenn

– Tre litografier av Olle Baertling

– Lisa Larsons ”Spökmus”

I belysningsväg bjuder “Ljusets mästare” Hans Bergström på en fantastisk taklampa från 1940-talet, vars blomsterdekor skvallrar om ljusare tider – och kaffet – ja, det värmer faktiskt lite extra i en Krokus-kopp.

Samtliga föremål visas från och med den 19:e Oktober på Tulegatan 15 i Sundbyberg. Budar gör du som vanligt på auctionet.com.

Välkommen in!

Auktion 19 – 28 oktober