Auctionets Kvalitetsauktion VT 21

Auktion 11 – 23 maj

Här följer ett urval av de föremål som vi nu har ute till auktion på Auctionets samlade vårkvalite 2021

Reseur Ermeto från Movado

Detta reseur ur serien Ermeto fick stor uppmärksamhet när Movado tillsammans med Huguenin Frères & Cie lanserade modellen under sent 20-tal. Klockan har en estetisk tilltalande design med en annorlunda boett som har glidfunktion. De allra tidigaste var helt manuella, men redan ett år efter lanseringen fick de ett typ av automatisk verk där uppdraget skedde genom att boetten öppnades och stängdes ett par gånger.

1657519 – Reseur från Movado, 1940-tal. Värdering 6.000kr

Ermeto-uret är en av de första unisexklockorna då de snabbt blev populära hos både män och kvinnor. De gick att bära både i fickan som i en kedja fäst i väskan. Movado lyckades till och med knyta an modemärken som Hermés och Tiffany & Co som återförsäljare. Klockan vi nu har ute till försäljning har månfas, vilket kom senare i produktionen av Ermeto.

Firma Svenskt Tenn

Från Firma Svenskt Tenn har vi bland annat det klassiska soffbordet Diplomat, designat av Josef Frank (1885-1967) 1949. Bordet med modellnummer 2073 är tillverkat i mahogny med rotfanerad skiva.

Visste ni att bordet blev populärt hos olika ambassader efter andra världskriget, vilket gav det just smeknamnet Diplomatbordet?

1664114 – Soffbord ”Diplomat”, nr 2073, J Frank, Firma Svenskt Tenn. Värdering 30.000kr

"Goda ting kräver ingen förändring"
- Estrid Ericson

1680034 – Collier ”Etruskiska”, förgyllt silver, Estrid Ericson, Firma Svenskt Tenn. Värdering 9.000kr

Firma Svenskt Tenns grundare Estrid Ericson (1894-1981) lyser även upp i auktionen med sitt Etruskiska halsband, den här gången i förgyllt silver. En del i Estrids formspråk var redan tidigt att hon sökte inspiration i tidlösa klassiker hos museiföremål under sina resor runt i världen. På en av dessa resor till Rom 1934 fann hon ett gammalt etruskiskt collier i en antikhandel som hon väl hemma igen lät avbilda och tillverka i tenn under 1940-talet, idag känt som det Etruskiska halsbandet.

Tapio Wirkkala

Bland utmärkande smycken på auktionen finns också ett garnityr från Tapio Wirkkala (1915-1985) för Kultakeskus OY 1975 i Finland. Garnityret är från serien Omena (Äpple) och tillverkat i sterlingsilver.

1706522 – Garnityr, ”Omena” (Äpple), silver, Tapio Wirkkala. Värdering 6.000kr

1679877 – Skulptur Knäckebröd, Hertha Hillfon, dat -82. Värdering 3.000kr

Hertha Hillfon

Ett föremål som sticket ut lite i konstkategorin är Hertha Hillfons (1921-2013) klassiska knäckebröd i keramik.

Hon tillverkade bland annat, eller bakade ut, en serie knäckebröd i en upplaga av 1000 för Bangirocentralens anställda 1982. Möjligen är denna från den tillverkningen.

Erland Cullberg

I auktion finns flera målningar från Erland Cullberg (1931-2012). Cullberg är känd för sitt uttrycksfulla och färgstarka måleri. Han debuterade redan på 60-talet med det var på 80-talet som han fick sitt genombrott genom utställningen på Moderna Museet 1986. Han var diagnostiserad med schizofreni, som han själv uttryckte som en ”psykisk förkylning”. Hans måleri beskriv ofta som våldsamt och kaotiskt och det är inte sällan som man finner både skoavtryck och cigarettfimpar i hans målningar.

1689478 – Erland Cullberg, olja på duk. Ca 55 x 46 cm. Värdering 7.000kr

1689866 – Erland Cullberg, olja på duk. Ca 74 x 60 cm. Värdering 12.000kr

1689867 – Erland Cullberg, olja på duk, Ca 100 x 81 cm. Värdering 17.000kr

1707461 – Erland Cullberg, Porträtt, olja på duk. Ca 100 x 81 cm. Värdering 15.000kr.

Archibald Webb R.B.A

Avslutningsvis vill vi även lyfta fram en stämningsfylld olja målad av Archibald Webb R.B.A. Motivet föreställer en vy ut mot Themsen i London med Sankt Paulskatedralen i bakgrunden. Målningen är daterad 1887.

1694840 – James Webb (1825-1895). London. Floden Themsen med Sankt Paulskatedralen i bakgrunden, olja på duk, dat. 1887. Ca 91 x 114 cm. Värdering 50.000kr

Till slutpriser : Auctionets Vårkvalite 2021 >

Auktion 11 – 23 maj